پورتال اطلاع رسانی شهرداری باقرشهر
امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۰
نقشه باقرشهر طرح تفضیلی معرفی شهر پدافند غیر عامل 137 نظر سنجی پیامک اینستا تلگرام ارتباط تلگرامی قوانین
  

بازیافت

 بازیافت چیست

بازیافت به آماده سازی مواد برای استفاده مجدد گفته میشود . موادی که معمولاً قابل بازیافت می باشند عبارتند از :آهن آلات قراضه ، پلاستیک شیشه ، کاغذ ،مقوا،برخی مواد شیمیایی وزباله که به کود کمپوست تبدیل می شود. بازیافت از به هدر  رهدر رفتن منابع سودمند و سرمایه های ملی جلو گیری می کند و مصرف مواد خام و مصرف انرژی را کاهش می دهد . با این کار ،تولید گازهای گلخانه ای نیز کاهش می یابد . بازیافت مهم ترین مفهوم در مدیریت پسماند است. امروزه به نظر می رسد با توجه به محدویت منابع طبیعی کره زمین ، بازیافت مواد از زائدات و دور رزهای غیر قابل مصرف ، دیگر یک کار ذوقی و اقتصادی به شمار نمی رود ، بلکه امری ناگزیر می باشد رشد جمعیت و رشد اقتصادی از یک طرف و پیشرفت صنایع از سویی دیگر به‌عنوان عوامل فزاینده ،ما را بر آن می دارد تا به صورت جدی تر به این امر بپردازیم.منتشاء مواد بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنی ها ،بیشتر ، منازل مسکونی و صنایع هستند. برای آسان تر کردن امر بازیافت معمولاً دو نوع جدا سازی مواد صورت می گیرد که تفکیک <<تفکیک در مبداً >> و <<تفکیک در مقصد>>نام دارند . تفکیک در مبداً در سطح شهر ، خیابان ها و فروشگا ه ها از طریق سبد ها و سطل های جدا سازی مواد انجام می شود ولی برای تفکیک در مقصد ، مکان ویژه ای به نام مرکز بازیافت ، مواد در نظر گرفته شده است ، در مرکز بازیافت ،مواد بازیافتنی و غیر قابل بازیابی دسته بندی می شوند.

48142-BigPic

بازیافت یک مولفه کلیدی در مدیریت مدرن کاهش مواد و دوباره مصرف کردن است . مواد قابل بازیافت چیزهای زیادی را شامل می شوند . ازجمله بسیاری از انواع شیشه ها ، کاغذ، فلزات ، پلاستیک ، منسوجات ، آلومینیوم های الکترونیکی مصرف شده در رایانه ها و گوشی های تلفن همراه و ….

اما استفاده مجدد از زباله‌های زیستی همچون پسمانده مواد خوراکی به‌عنوان کود ،جزو بازیافت محسوب نمی شوند . موادی که قرار است بازیافت شوند،از کنار خیابان جمع آوری شده و پیش از دسته بندی و پاک شدن دوباره پردازشهایی روی آنها انجام می شود تا به مواد جدیدی تبدیل شوند.

طبقه بندی پسماندها:

پسماندهای عادی

به کلیه پسماندهایی گفته می شود که بصورت معمول از فعالیتهای روز مره انسانها در شهرها ،روستاها و خارج از آنها تولید میشود و شامل پسماندهای خانگی و نخاله های ساختمانی ، می گردد.

پسماندهای پزشکی (بیمارستانی)

به کلیه پسماندهای عفونی وزیان آور ناشی از بیمارستان ها ، مراکز بزشکی درمانی ، آزمایشگاه های تشخیص طبی و سایر مراکز مشابه گفته میشود. سایر پسماندهای خطرناک بیمارستانی از شمول این تعریف خارج است.

پسماندهای کشاورزی

به پسماندهای ناشی ازفعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی گفته می شود. این پسماندها شامل فضولات  ، لاشه حیوانات (دام ، طیور و آبزیان)، محصولات کشاورزی فاسد یا غیر قابل مصرف می باشند.

پسماندهای صنعتی

به کلیه پسماندهای ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی و پسماندهای پالایشگاهی صنایع گاز،نفت و پتروشیمی و نیروگاهی و امثال آن گفته می شود که شامل براده ها ،سرریزها و لجنهای صنعتی می گردد.

پسماندهای ویژه

دسته ای از پسماندهای پزشکی و نیز بخشی ازپسماندهای عادی،صنعتی و کشاورزی وجود دارند که به دلیل بالا بودن حداقل،یکی از خواص خطرناک در این پسماندها،از قبیل سمیت بیماریزایی،قابلیت انفجار یا اشتعال ، خورندگی و عوامل مشابه ،نیاز به مدیریت خاص دارند،این پسماندها را جزء پسماندهای ویژه محسوب می نمایند.پسماندهای ویژه پرتوزا،تابع قوانین و مقررات مربوط به خود می باشند . طبق قانون مدیریت اجرائی پسماندهای صنعتی ویژه بر عهده تولید کننده خواهد بود.

بازیافت زباله های پر مصرف

کاغذ یکی از پر مصرف ترین زباله های قابل بازگشت است . این زباله به لحاظ زیست محیطی ،خط جدی به حساب نمی آید وتنها ازدیاد آنهامزاحمت ایجاد می کند . کاغذ بازیافت شده را می توان به سهولت و بدون افت کیفیت جانشین کرد. روزنامه ها راحت ترین مواد برای بازیافت کاغذ هستند ، ضمن اینکه کاغذهای بازیافتی که معمولاً در رنگ های تیره تری عرضه میشوند ، از نظر بهداشتی کاغذهای سفید تفاوتی ندارند . انواع کاغذ های تحریر سفید ، مجله ، دفتر مشق ، و … برای برای بازیافت مناسبند . از دیگر مواد قابل یازیافت هستند ، بنابراین قوطی های نوشابه و کنسرو و چهار چوب پنجره ها و بشقاب های آلومینیومی را می توان جمع آوری و بازیافت کرد.

با بازیافت فلزاتی مانند آلومینیومی می توان به مقدار زیادی ، استخراج از معادن را کاهش داد. اما از پر مصرف ترین وسایل زندگی انسان ، وسایل پلاستیکی هستند . پلاستیک ها به دلیل اینکه غیر قابل تجزیه هستند ، از زباله های پایدار و آ لوده کننده محیط زیست محسوب می شوند ، بنابراین باید سعی کرد تا حد امکان از مصرف ظروف پلاستیکی و نایلونی مانند کیسه های فریزر ، طلق های پلاستیکی چسبان ف ظروف پلاستیکی رنگی و غیره … خود داری کرد از دیگر مواد قابل بازیافت که بازیافت آن در کاهش انرژی بسیار موثر است ، می توان به شیشه اشاره کرد که تولید آن به انرژی بسیاری نیازمند است.

 

توصیه هایی برای کاهش تولید زباله

*به اندازه نیاز مصرفی ، خرید نمائیم .

**به جای استفاده کالا ها و محصولات یکبار مصرف ، از کالاها و محصولات چند بار مصرف و بادوام استفاده نمائیم

***از کالا ها و محصولاتی استفاده نمائیم که در دسته بندی های قابل بازیافت به بازار عرضه شده اند وبه جای استفاده از نایلکس و کیسه های پلاستیکی از زنبیلهای پارچه ای و سبد دستی استفاده نمائیم.

****در استفاده از کاغذ و سایر محصولات که تولید آنها مستقیم با منابع طبیعی و محیط زیست مرتبط می باشند، صرفه جویی منطقی و صحیح داشته باشیم.

 

 

زندگینامه شهید والا مقام سید محسن ادراکی

شهید : سید محسن ادراکی

محل ولادت : باقرشهر

تاریخ ولادت : 1346/06/03

محل شهادت : پنجوین

تاریخ شهادت : 1362/08/18

آرشیو روزانه