پورتال اطلاع رسانی شهرداری باقرشهر
امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۰
نقشه باقرشهر طرح تفضیلی معرفی شهر پدافند غیر عامل 137 نظر سنجی پیامک اینستا تلگرام ارتباط تلگرامی قوانین
 • کد مطلب : 579
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تعداد بازدید : 3907 بار
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ دی, ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۷
 • شما اینجا هستید :مقالات > یادداشت ها
 •   
  بررسی علل آلودگی های زیست محیطی (مطالعه موردی: شهر باقرشهر)

  بررسی علل آلودگی های زیست محیطی (مطالعه موردی: شهر باقرشهر)

  کی از مهم ترین مسائل زیست محیطی امروز که بشر با آن مواجه است ، تغییرات آب و هوایی و گرمایش کره زمین است. دلیل اصلی تغییرات آب و هوایی ، انتشار گازهای گلخانه ای است که از احتراق سوخت های فسیلی حاصل می شود. دی اکسید کربن ناشی از احتراق این سوخت ها با بیشترین سهم میان سایر گازهای گلخانه ای بیش از تمام آلاینده ها مسئول آلوده شدن هوا است. آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی بسیاری از مسائل و مشکلات زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی را به وجود می آورد. هدف از این پژوهش بررسی علل آلودگی هوا در شهر باقرشهر واقع در جنوب تهران می باشد. نتایج بدست آمده نشان می دهد که آلودگی هوای باقرشهر در اثر هم جواری شهر با پالایشگاه تهران ، نیروگاه ری ( به خاطر بوی تعفن گاز ) ، سنگ شهر ( به خاطر سنگبری ) ، مجتمع تجریشی ( به خاطر تولید نایلون و نایلکس ) و بهشت زهرا ( به خاطر سوزاندن زباله ها و لباس مردگان ) می باشد. در مجموع عوامل فوق مسائل و مشکلات عمده زیست محیطی باقرشهر به شمار می آیند که توجه جدی مسئولین امر را می طلبد.

  مقدمه

  مشكل تخريب محيط زيست به واسطة اقدامات و فعاليت هاي انسان يكي از مسائل مهم جهاني است كه بسياري از كشورها با آن مواجهند. اين موضوع نه فقط از جنبة زيست محيطي و تأثير آن بر سامانه هاي(سيستم هاي) منابع طبيعي اهميت دارد ، بلكه از نظر اقتصادي نيز مهم است. به طوري كه عملكرد و فعاليت هاي اقتصادي ممكن است حتي رفاه و حيات دراز مدت انسان ها را نيز تحت تأثير قرار دهد(خورشيددوست، ۱۳۸۶).

  به طور كلي آلودگي شامل: آلودگي هوا، آلودگي آب، آلودگي صوتي و آلودگي خاك مي شود. در ميان انواع آلودگي ها، آلودگي هوا كه اخيرا به يكي از اصلي ترين معضلات زندگي در شهرهاي بزرگ تبديل شده، مشكلي پيچيده است كه حل آن عزمي ملي و حتي بين المللي را طلب مي كند.

  یکی از عوامل مرگ ومیر در دنیا آلودگی هوا و آب میباشد. آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر در دنیاست. پنج آلاینده مونواکسیدکربن، اکسیدهاي ازت، دي اکسیدگوگرد، ازن و ذرات معلق، نقش بیشتري در آلودگی هوا دارند ( کاویانی راد، ۱۳۸۹). به علاوه باران اسیدي یکی از اشکال آلودگی هوا با نتایج ژئوپلیتیکی بوده است. دي اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن حاصل از سوخت فسیلی با بخار هوا ترکیب شده و اسید سولفوریک یا اسید نیتریک تولید میکنند. سپس ابري از این دو اسید بر فراز سرزمینها به حرکت در میآیند. زمانی که این نوع بارش اسیدي صورت میگیرد، جنگلها و ذخایر آبی به ویژه آسیب می بینند. اروپا، شرق امریکاي شمالی و چین شرقی، چالشهایی را در ارتباط با بارانهاي اسیدي تجربه کرده اند (برادن و شلی، ۱۳۸۳). از پیامدهاي آلودگی هوا می توان به کاهش میانگین ضریب هوشی کودکان، افزایش درصد سقط جنین، کاهش طول عمر، خستگی زودرس، فراگیري بیماريهایی مانند افسردگی، انواع ناراحتی هاي تنفسی (مانند سرطان ریه)، عوارض قلبی اشاره کرد (خبرگزاري ایسنا، ۱۳۸۸).

  کلو و نیومایر  (۲۰۰۴) به بررسي اثر عوامل جمعيتي و شدت انرژي بر آلودگي هوا در كشورهاي منتخب پرداختند. شاخص هاي آلودگي ، دي اكسيدكربن و دي اكسيدسولفور در نظر گرفته شدند. شدت انرژي در همة الگوها اثر مثبت و معناداري بر آلودگي هوا داشته است؛ در حالي كه جمعيت بر انتشار دي اكسيدكربن و دي اكسيدسولفور به ترتيب، اثر مثبت و اثر منفي داشته اند.

  آلوم و همكاران (۲۰۰۷) به بررسي اثر پاره اي متغيرهاي مهم بر تخريب محيط زيست در پاكستان پرداختند . يافته هاي تحقيق ايشان نشان مي دهد كه شدت انرژي و رشد جمعيت تأثير مستقيمي بر آلودگي هوا دارد.

  عاقلي و صادقي (۱۳۸۰)  به برآورد تخريب زيست محيطي در ايران پرداخته اند. نتايج نشان مي دهد كه در شرايط بحراني مثل جنگ تحميلي و شوك نفتي، تخريب زيست محيطي افزايش يافته است . خوش اخلاق و حسن شاهي (۱۳۸۱) به برآورد زيان هاي وارده به ساكنان شهر شيراز به دليل آلودگي هوا پرداخته اند. محاسبات ايشان نشان مي دهد كه مردم شيراز تمايل دارند ۲۹۲۷ ريال از ماليات هاي سرانة آنها صرف حفظ كيفيت هوا شود.

  با توجه به آلودگی موجود، به دلیل گازهاي گلخانه اي (دي اکسیدکربن، متان و منواکسید نیتروژن) دانشمندان پیش بینی

  میکنند که تا سال ۲۱۰۰ ، متوسط درجه زمین از ۴۴/۱درجه به ۳/۶ درجه فارنهایت یا ۵/۳-۸ درجه سانتیگراد افزایش یابد (برادن و شلی، ۱۳۸۳) با بالا رفتن درجه حرارت در حدود ۲ درجه سانتیگراد ، گازهاي گلخانه اي معادل  ppm 450 از co2 در جو افزایش پیدا می کند.

  در مقیاس جهانی، کشور امریکا یکی از بزرگترین آلوده کننده ها در جهان است که پیمان کیوتو را رد کرده است، این پیمان در مورد انتشار گازهاي آلوده کننده و گلخانه اي است و اثرات این گازها که جهان را در معرض خطر قرار میدهد، محکوم کرده است .امریکا خودش هم در این مسیر خطرناك قرار دارد، چون یکی از نیروهاي آلوده کننده است و به عنوان تنها ابرقدرت کنونی در دنیا، این کشور به تصورات خود توجه کرده و بی توجه به پیامدهایی براي دیگران است ( تایلور، ۲۰۰۱).

   

   

  • مواد و روش

  موقعیت منطقه ی موردمطالعه

  باقرشهر یکی از شهرهای حاشیه کلان شهر تهران می باشد که در محور ارتباطی تهران – قم و درحوزه استحفاظی شهرستان ری واقع شده است. این شهر با ۳/۴۴ کیلومترمربع و با جمعیتی بالغ بر یکصدهزار نفر از شمال به حریم منطقه ۱۹و۲۰ شهرداری تهران، از جنوب به شهر کهریزک، از جنوب شرقی با جلگه ورامین، از جنوب غربی با بهشت زهرا(س) و حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) همجوار است (شکل، ۱).

   

   

  روش تحقیق

  اطلاعات مورد نیاز جهت بررسی وضعیت آلودگی منطقه از گزارشات موجود در شهرداری و شورای اسلامی باقرشهر، اطلاعات ایستگاه سنجش کیفیت هوا ، مصاحبه با شهروندان شهر  و بازدیدهای میدانی اخذ شده است.

  آلودگی هوا

  انسان در کنار پیشرفتها با یک معضل مواجه شد که آلودگی هوا ، نام گرفت. البته نوع ، کمیت و کیفیت آلودگی به ساختار فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی یک شهر یا کشور بستگی دارد. البته هنوز مه دود فتوشیمیایی لسن آنجلس ، مه دود لندن ، نیویورک که در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ اتفاق افتادند در ایران مشاهده نشده‌اند.

  منابع آلودگی هوا در شهرهای بزرگ

  آلودگی ناشی از گرد و غبار در شهرهای بزرگ مانند تهران ، کرمان و اصفهان که به کویر نمک و بیابانهای واقع در غرب و شرق نزدیک هستند.

  ترافیک سنگین و وجود ماشینهای قدیمی گازوئیل‌سوز(بیشتر اتوبوس های دولتی) ، فقدان سیستم مترو و شبکه اتوبوسرانی مناسب در برخی شهر ها که باعث شود تا شهروندان از خودروهای شخصی خود استفاده کنند.

  وجود پالایشگاهها در شهرهای بزرگ مثل تهران و تبریز که بلندترین دودکش آن ۸۰ متر است.

  استقرار کارخانه‌های آجر‌سازی ، گچ سازی و سیمان سازی در نزدیکی شهرهای بزرگ

  شوفاژها و گرم کننده‌های خانگی ، کارگاههای کوچک در داخل شهرها ، نانوایی‌ها و … .

  عوامل مختلفی باعث آلودگی می شوند که در این مقاله عللل آلودگی های زیست محیطی در جنوب ترین نقطه ی شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.

  • نتایج

  آلودگی تغییرات نامطلوب در خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیک هوا ، آب و خاک است . آثار مخربی بر زندگی گیاهان ، حیوانات و انسان دارد . آلودگی ، برآمده از مشکلاتی است که بشر از راه کشاورزی فشرده ، صنعتی شدن ، شهرنشینی و حمل و نقل ایجاد می کند . تجمع آلاينده هاي نفتي، علي الخصوص آلاينده هاي نفتي در محيط زيست، سبب بروز مشكلات بسياري شده است، زيرا خاك آلوده به اين تركيبات براي اهداف كشاورزي، صنعتي يا مراكز تفريحي غير قابل استفاده است و همچنين منبعي بالقوه براي آلوده ساختن آبهاي سطحي و زير زميني به شمار می رود . مهم ترین عوامل ایجاد کنندهء آلودگی در هوا عبارتند از : فعالیت های صنعتی ، به آتش کشیدن زباله ها و فضولات ، وسایل سوخت خانگی ، وسائل نقلیه و اخیراً آزمایش های اتمی و نیروگاههای هسته ای . آلودگی هوای باقرشهر در اثر هم جواری شهر با پالایشگاه تهران ، نیروگاه ری ( به خاطر بوی تعفن گاز ) ، سنگ شهر ( به خاطر سنگبری ) ، مجتمع تجریشی ( به خاطر تولید نایلون و نایلکس ) و بهشت زهرا ( به خاطر سوزاندن زباله ها و لباس مردگان ) می باشد. در ادامه تأثیری که این مراکز در سطح شهر داشته، اشاره می شود.

  مهم ترین موانع گسترش فیزیکی باقرشهر

  موانع و عوامل محدودکننده گسترش باقرشهر شامل عوامل طبیعی و انسان ساز زیر است :

  مسیل واقع در شرق باقرشهر و اراضی کشاورزی حاشیه مسیل

  پالایشگاه تهران در شرق باقرشهر

  نیروگاه برق ری در جنوب باقرشهر

  اراضی صنعتی (مجتمع سنگ) در شمال باقرشهر، شهرک جعفرآباد و جنوب غربی باقرشهر

  گورستان بهشت زهرا در منتهی الیه غربی شهرک جعفرآباد

  خط فشار قوی برق در جنوب و جنوب غربی باقرشهر

  خطوط لوله گاز زیرزمینی در جنوب باقرشهر

  اراضی کشاورزی در غرب و جنوب باقرشهر

  مهم ترین عاملی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت اثرات زیست محیطی پالایشگاه تهران بر روی منابع آب ، خاک و هوای شهر باقرشهر است.

  نگاهی اجمالی به عملکرد زیست محیطی پالایشگاه تهران

  پالایشگاه تهران واقع در ۱۵ کیلومتری جنوب تهران در قالب مدیریت مستقل از دیگر مجموعه ها در مساحتی بالغ بر ۲۴۰ هکتار و با ظرفیت روزانه ۲۲۵۰۰۰ بشکه تولید فرآوردهای نفتی مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبی ( شماره ۱) و شمالی ( شماره۲) احداث و بهره برداری رسیده است . در این مجموعه ۱۹۰ هکتار جنگلکاری و ۴۰ هزارمترمربع فضای سبز وجود دارد . بیشترین فضای سبز در ضلع غربی پالایشگاه می باشد . در حال حاضر ۱۰ حلقه چاه عمیق با لوله ۴ اینچ داخل محوطه پالایشگاه از گذشته حفر و مورد بهره برداری رسیده است که از این تعداد ۳ حلقه چاه عمیق موجود در ضلع شرقی پالایشگاه در جوار تعداد زیادی مخازن بعضاً تا ۴۰ میلیون لیتری و محل عبور لوله ۳۲ اینچ نفت خام کاملاً آلوده و در حال حاضر استفاده نمی شود .

  تاریخچه نشت آلودگی توسط پالایشگاه به سال ۱۳۷۷ از نشت و ترکیدگی لوله در روستای دهنو به فاصله ۳ کیلومتری جنوب پالایشگاه بر می گردد که این حوادث تاکنون به تکرار به وقوع پیوسته است . بدین ترتیب روستای قمصر با ۱۰۰۰ خانوار در سال ۱۳۸۷ دچار نشتی لوله خام گردید .

  آلودگی منابع آب و خاک منطقه ناشی از نشت لوله

  معضلات زیست محیطی حادث شده ناشی از فعالیت پالایشگاه تهران برای اراضی و روستاهای مجاور و اهالی ساکن در آن ( درسون آباد ، اسماعیل آباد حاج معین و عظیم آباد ) موجب آلودگی آبهای زیرزمینی ، قنوات و چاههای موجود در منطقه و به تبع آن آلودگی اراضی کشاورزی منطقه گردیده است که تهدیدی بر سلامت اهالی منطقه به شمار می آید .

  اقداماتی از سوی مسئولین پالایشگاه در راستای شناسایی زایش آلودگی های زیرزمینی در سال ۱۳۷۷ انجام شد و بدین ترتیب که پالایشگاه تهران در سال ۱۳۷۷ نسبت به انعقاد قرادادی به منظور شناسایی منشأ زایش آلودگی های زیرزمینی با پژوهشگاه صنعت نفت اقدام نمود که پس از دو سال به علت عدم هر گونه پیشرفتی این قرار داد با یک شرکت خارجی در سه محور بهینه سازی مصرف انرژی ، کنترل آلودگی های زیرزمینی و هوا منعقد گردید .

  فاز مطالعاتی این پروژه به اتمام رسیده و در حال حاضر در فاز اجرایی مرحله شناسایی چاههای آلوده به مواد نفتی می باشند (شکل، ۲).

   

   

   

  آلودگی هوا شهر باقرشهر

  آلودگی هوا ناشی از فعالیت پالایشگاه عمدتاً مربوط به مشعل های پالایشگاه می باشد در تمام پالایشگاه  های دنیا سیستمی به نام مشعل تعبیه گردیده است که گازهای زائد با اصول اولیه زیست محیطی و فنی پس از شستشو در ظروف توسط بخار آب به شکل بدون دود می سوزند . لیکن به جهت وجود برخی نواقص فنی در این سیستم در اغلب موارد مشاهده می شود که پالایشگاه تهران با انتشار دود غلیظ ، موجبات آلودگی شدید هوای منطقه می گردد (شکل، ۳) .

  معضل اصلی پالایشگاه تهران آلودگی ادواری مشعل ها است که متأسفانه به دلیل فقدان تجهیزات مناسب از سوی سازمان حفاظت محیط زیست قابل اندازه گیری نبوده ، از این رو در جهت رفع آلودگی آن ، مسئولین پالایشگاه می بایست سرمایه گذاری های لازم و اقدامات مربوطه جهت تعبیه سیستم پالایشی برگشتی به منظور هدایت گازهای ارسالی به این سیستم قبل از انتقال به مشعل را انجام دهند . آلودگی هوای باقرشهر در اثر هم جواری شهر با پالایشگاه تهران ، نیروگاه ری ( به خاطر بوی تعفن گاز ) ، سنگ شهر ( به خاطر سنگبری ) ، مجتمع تجریشی ( به خاطر تولید نایلون و نایلکس ) و بهشت زهرا ( به خاطر سوزاندن زباله ها و لباس مردگان ) می باشد .

  در مجموع عوامل فوق مسائل و مشکلات عمده زیست محیطی باقرشهر به شمار می آیند که توجه جدی مسئولین امر را می طلبد .

   

   

  آلودگی آب منطقه

  آلودگی آب شهر به دلیل رعایت نشدن حریم چاه ها توسط منازل مسکونی ، نشت فاضلاب و وجود سنگ بری ها در سنگ شهر ( که از مهم ترین منابع آلوده کننده آبهای زیرزمینی است )می باشد (شکل، ۴) .

  تخلیه نامناسب فاضلاب ناشی از سیستم غیرفنی دفع فاضلاب خانگی ، عدم مناسبت چا ه جذبی با ویژگی های زمین شناختی شهر و روان شدن فاضلاب خانگی همراه با دفه آبهای سطحی در سطح معابر ( که به دلیل شیب کم معابر باعث ایجاد گندآبهای خطرناک می شود ) می باشد . این فاضلاب ها عمدتاً به سوی مسیل شرق هدایت می شود که خود دربرگیرنده آلودگی های زیست محیطی شدیدی ( بوی بد و وجود حیوانات خطرناک آلوده و بیماری زا ) است . بخش عمده ای از مشکلات زیست محیطی باقرشهر در اثر هم جواری با کاربریهای ناسازگار ( پالایشگاه تهران ، نیروگاه ری ، سنگ شهر ، بهشت زهرا و مجتمع تجریشی ) حاصل می شود .

   

  شکل ۴٫ آلودگی آب در باقرشهر

  وجود مشکلات زیست محیطی باقرشهر

  بررسی وجود مشکلات زیست محیطی باقرشهر نشان می دهد ، که یک درصد تخلیه نامناسب فاضلاب ، ۳ درصد جمع آوری نامناسب زباله ، ۱۱ درصد سروصدا حاصل از نیروگاه برق ، ۵ درصد سایر موارد و ۷۷ درصد خانوارها تخلیه نامناسب فاضلاب و آلودگی هوا ( توأما ) را مشکلات زیست محیطی شهر ذکر کرده اند (جدول، ۱). بنابراین مشکلات عمده زیست محیطی باقرشهر تخلیه نامناسب فاضلاب و آلودگی هوا است . تخلیه نامناسب فلضلاب ناشی از سیستم غیر دفع فاضلاب خانگی ، عدم مناسبت چاه جذبی با ویژگی های زمین شناختی شهر و روان شدن فاضلاب خانگی همراه با دفع آبهای سطحی در سطح برخی از معابر ( که به دلیل شیب کم معابر باعث ایجاد گندآبهای خطرناک می شود ) می باشد . آلودگی هوای باقرشهر در اثر هم جواری شهر با پالایشگاه تهران ، نیروگاه گازی ری ( به خاطر بوی تعفن گاز ) ، شرکت صنعتی شهر سنگ ( به خاطر سنگبری ) ، مجتمع تجریشی ( به خاطر تولید نایلون و نایلکس ) و بهشت زهرا ( به خاطر سوزاندن زباله ها و لباس مردگان ) تأسیسات نفتی ری، پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت پالایش نفت بهران، شرکت ایرانول ، شرکت ایران گاز ، شرکت ایران سیلندر، شرکت خطوط لوله غرب و دهها صنعت کوچک دیگر از مراکز مهم صنعتی این شهر هستند، می باشد.

   

  جدول ۱٫ وجود مشکلات زیست محیطی باقرشهر

  مورد فراوانی درصد درصد تجمعی
  تخلیه نامناسب فاضلاب ۱ ۱ ۱
  جمع آوری نامناسب زباله ۳ ۳ ۴
  آلودگی هوا ۱۱ ۱۱ ۱۵
  سرو صدا ۳ ۳ ۱۸
  تخلیه نامناسب فاضلاب و آلودگی هوا ۷۷ ۷۷ ۹۵
  سایر ۵ ۵ ۱۰۰
  کل ۱۰۰ ۱۰۰  

   

  • نتیجه گیری

  رشد اقتصادي هدفي مطلوب تلقي مي شود؛ اين رشد با تخريب محيط زيست همراه است . پس مسئلة تخريب محيط زيست مي بايد در كانون توجه سياستگزاري، زندگي مدني و سازمان هاي مختلف قرار گيرد. زيرا رشد اقتصادي بدون آثار زياد زيست محيطي رخ نمي دهد. در واقع توسعة جوامع انساني، رشد شهرنشيني و جمعيت همراه با نياز روزافزو ن به انرژي موجب افزايش مسايل زيست محيطي مي شود.

  در يک جمع بندی كلي مي توان مهم ترین مشکلات عمده زیست محیطی باقرشهر تخلیه نامناسب فاضلاب و آلودگی هوا است . تخلیه نامناسب فلضلاب ناشی از سیستم غیر دفع فاضلاب خانگی ، عدم مناسبت چاه جذبی با ویژگی های زمین شناختی شهر و روان شدن فاضلاب خانگی همراه با دفع آبهای سطحی در سطح برخی از معابر ( که به دلیل شیب کم معابر باعث ایجاد گندآبهای خطرناک می شود ) می باشد . آلودگی هوای باقرشهر در اثر هم جواری شهر با پالایشگاه تهران ، نیروگاه ری ( به خاطر بوی تعفن گاز ) ، سنگ شهر ( به خاطر سنگبری ) ، مجتمع تجریشی ( به خاطر تولید نایلون و نایلکس ) و بهشت زهرا ( به خاطر سوزاندن زباله ها و لباس مردگان ) می باشد.

  پیشنهادات

  در برخورد با آلودگی ها و کنترل آن ها ، راه های معقولانه و کم خرجی نیز وجود دارد که نمونه هایی ازآن ، استقرار مناسب فضای سبز و اکوسیستم های مصنوعی است . ایجاد فضای سبز یکی از راه هایی است که به شکل مؤثری آلودگی های محیط زیست ، اعم از آلودگی های گازی ، ذره ای ، صوتی و تشعشعی ، بوهای نامطبوع و دیگر آلاینده های موجود در هوا و آب و خاک را کنترل کرده و محیط سالم تری برای انسان فراهم می کند . نقش دیگر فضای سبز ، زدودن آلودگی های تصویری و خلق تصاویری موافق با طبیعت انسان است . همزمان با جذب و تقلیل آلاینده ها ، فضای سبز با تولید اکسیژن ، افزایش رطوبت محیط و به گردش درآوردن هوا از محبوس شدن آن جلوگیری کرده و موجب تلطیف هوا می گردد . برای هر چه مؤثرتر بودن فضای سبز ، نقش مدیریت در زمینهء حفظ و نگهداری ، انتخاب گونه های مناسب ، ترکیب گونه ها بر حسب خصوصیات اقلیمی و آلودگی های محیط زیست ، از اهمیت بسیاری برخوردار است (ایمانی، ۱۳۸۳) .

  جایگزینی سوخت های فسیلی به وسیله سایر منابع انرژی ارزان قیمت ، عاری از آلوده کنندگی و قابل تجدید از وظایف مهم و اساسی دولتمردان می باشد . از جمله انرژی های جایگزینی برای سوخت های فسیلی می توان از انرژی خورشیدی نام برد .

  یکی دیگر از روش های نوین پاکسازی آلودگی ها ، آلایش زدایی زیستی است که در آن موجود زنده برای تمیز کردن مکان های آلوده استفاده می شود . آلایش زدایی از روش های پاکسازی خاک ، آب ، و یا رسوبات ، از آلودگی های آلی ، غذایی یا فلزی است که در آن به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی سمی می توانیم به کمک انواع گیاهان مناسب این کار به نام پیش انباشت کننده ها ، محیط زیستی پاک تر فراهم آوریم (موسوی و همکاران، ۱۳۸۲) .

   

  مهین حنیفه پور- بهنام جباری

  منابع

  1. ایمانی ، محمدرضا ؛ ۱۳۸۳، « آلودگی محیط زیست ، بحران انرژی و افزایش جمعیت به عنوان سه مسأله عمده در سطح تهران» ، نشریه کشاورز.
  2. برادن،کتلین و شلی، فرد، ۱۳۸۳، «ژئوپلیتیک فراگیر،ترجمه علیرضا فرشچی و حمیدرضا رهنما»، تهران انتشارات دوره عالی جنگ، چاپ اول.
  3. خورشيددوست، ع.، ۱۳۸۶ ، «زمينه هاي بهبود جايگاه محيط زيست در رويكرد هاي اقتصادي وتوسعه اي»، مجلة اطلاعات سياسي اقتصادي شمارة ۲۳۶-۲۳۵، صفحات ۱۵۹-۱۴۸٫
  4. خوش اخلاق، ر. و حسن شاهي، م.، ۱۳۸۱، « تخمين خسارت وارده به ساكنان شيراز به دليل آلودگي هوا»، مجلة تحقيقات اقتصادي شمارة ۶۱ ، صفحات ۷۵-۵۳٫
  5. صادقی، حسین و عاقلی کهنه شهری، لطفعلی ، ۱۳۸۰،  “روند تخریب زیست محیطی در ایران کاربرد منطق فازی “، اقتصاد کشاورزی و توسعه، سال نهم، شماره ۳۶، ۱۷۴-۱۵۱٫
  6. کاویانیراد، مراد ، ۱۳۸۹، « تحلیل فضایی مخاطرات محیطی و بحران هاي بوم شناسی در ایران »، فصلنامه مطالعات راهبردي، سال سیزدهم، شماره دوم.
  7. موسوی ، یگانه ، سعید؛ پورمهدی و راد ، گلی؛ ۱۳۸۲، « گیاهان و آلاینده ها » ، نشریه رشد و آموزش زیست شناسی .
  8. Alam, Shaista, Fatima, Ambreeen & Muhammad Butt (2007),” Sustainable development in Pakistan in the Context of Energy Consumption Demand and Environmental Degradation”, Journal of Asian Economics, Vol. 18, PP. 825-837.
  9. Cole,M.A., & E.,Neumayer .2004. Examining the Impact of Demographic Factors on Air Pollution. Population and Development Review, Vol.26, No.1, pp 5-21.
  10. Taylor, J. P. (2001), New Political Geographies Twixt Places and Flows ; The Students Companion to Geography, Oxford : Blackwell.

   

  کلید واژه ها:

  agahi

  مطالب مرتبط با موضوع :
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط این پایگاه خبری در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  زندگینامه شهید والا مقام سید محسن ادراکی

  شهید : سید محسن ادراکی

  محل ولادت : باقرشهر

  تاریخ ولادت : 1346/06/03

  محل شهادت : پنجوین

  تاریخ شهادت : 1362/08/18

  آرشیو روزانه