پورتال اطلاع رسانی شهرداری باقرشهر
امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۵:۱۰
نقشه باقرشهر طرح تفضیلی معرفی شهر پدافند غیر عامل 137 نظر سنجی پیامک اینستا تلگرام ارتباط تلگرامی قوانین
 • کد مطلب : 589
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تعداد بازدید : 7208 بار
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ دی, ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۰
 • شما اینجا هستید :مقالات > یادداشت ها
 •   
  تأثیر فضای سبز بر اکوتوریسم

  تأثیر فضای سبز بر اکوتوریسم

  امروزه توریسم یکی از امید بخش ترین فعالیت هایی است که از آن به عنوان گذرگاه توسعه یاد می کنند. توسعه گردشگری، به ویژه درکشورهای کمتر توسعه یافته، عامل مؤثر در مقابله با فقر است. رویکرد به اکوتوریسم به عنوان الگوی فضایی گردشگری در طبیعت، امروزه مورد توجه فراوانی قرار گرفته است. وجود منابع طبیعی منحصربه فرد در ایران، پارک­های شهری و ملی، جنگلها، اقلیم­های گوناگون، اختلاف درجه حرارت دما، بارندگی و... شرایطی بسیار مناسبی را برای توسعۀ اکوتوریسم در کشور مهیا کرده است. در زمان حاضر اهمیت فضای سبز بر کسی پوشیده نیست به ویژه اهمیتی که از نظر تفریحی و تفرجی دارد. پارک­ها به عنوان فضای سبز شهری عامل مهمی در افزایش کیفیت زندگی اجتماعی و جذب توریسم است. از این رو ایجاد پارک­ها با اصول صحیح ضروری است. هدف از این مقاله ارزیابی پارک­­های شهری است. به عنوان مطالعه موردی پارک­های موجود در جنوب شهرری منطقۀ باقرشهر طی سال­های 1391-1376 بررسی شد. برای این کار از بررسی میدانی ( مشاهده و عکس برداری)، مطالعات کتابخانه­ای، جستجوی اینترنتی، مصاحبه با دفتر فضای سبز پارک استفاده شد. نتایج بررسی­ها نشان می­دهد که سرانۀ فضای سبز در سال 1376، 5/0 مترمربع بوده که این رقم در سال 1391 به 3/13 مترمربع رسیده که حدود 27 برابر افزایش یافته است بنابراین شرایط موجود در منطقه موجب افزایش درآمد قشرهای مختلف، کاهش بیکاری، رونق اقتصادی ، بهبود کیفیت زندگی مردم، افزایش رفاه اجتماعی و با توجه به زیبایی­های ایجاد شده در منطقه قابلیت جذب توریسم را دارد.

  معمولا طراحان پارک باید نیاز­های روحی، جسمی و اجتماعی سنین مختلف مردم را در نظر گیرند و مطابق این احتیاجات پارک را طراحی کنند. طراحان برای رفع این نیاز­ها چهار هدف کلی را دنبال می­کنند ۱) ایجاد فضایی به منظور بهسازی محیط زیست ۲) احداث فضایی برای بازی کودکان ۳) مکانی برای آموختن و گرد هم آمدن افراد جامعه ( Winawer, 1965 ). تراکم و ازدحام بیش از اندازه جمعیت، آلودگی هوا زندگی شهروندان باقرشهری را دچار مخاطره کرده و بسیاری از بیماری­های جسمی مثل بیماری­های ریوی و قلبی در حال افزایش است. شهروندان شهر آلوده و صنعتی برای رهایی از خستگی­های ناشی از فعالیتهای روزمره و تمدد اعصاب بخشی از اوقات فراغت خود را در پارک و فضای سبز شهری سپری می­کنند(محمدی و رخشانی نسب، ۱۳۹۰). حوادث اخیر در پارک­های شهری به دلایل گوناگون از جمله فقدان کف پوش مناسب در زمین بازی کودکان، وجود وسایل بازی با زواید تیز و خطرناک، وضعیت نامناسب سرویس­های بهداشتی موجب نگرانی مردم شده است(ارجمندی و همکاران، ۱۳۸۷) از این رو طراحی پارک با اصول صحیح ضروری است. در مورد بررسی ایمن سازی زمین بازی کودکان جعفری و همکاران در سال ۱۳۸۸ تحقیق کردند به این نتیجه رسیدند که وسایل بازی مثل تاب و سرسره نیاز به بررسی دقیق از نظر ایمنی دارد. لاهیجانیان و شیعه بیگی (۱۳۸۹) با رویکرد تحلیلی به طراحی و مدیریت پارک­های شهری و رابطه آن با سلامت شهروندان به این نتیجه رسیدند که بین طراحی مناسب پارک و ایجاد محیطی آرام بخش و مفرح برای شهروندان رابطه معناداری وجود دارد. با استفاده از جی آی اس هم می­توان مکان پارک را طراحی کرد. Al- kadmany, 2000)) همچنین در مطالعات (Golicnik & Thamson, 2010) آمده است که می­توان از جی آی اس در یافتن تعامل بین مردم و مکان­های جذاب برای گردشگری کمک گرفت.

  در بررسی ارزش حفاظتی پنج پارک ملی در کره جنوبی که توسط لی و هان (۲۰۰۲)، با استفاده از روش ارزش گذاری مشروط (CVM) صورت گرفته، میزان تمایل به پرداخت به طور متوسط ۵۴/۱۰ دلار برای هر خانواده در هر سال به دست آمده است.

  امیر نژاد و خلیلیان (۱۳۸۵)، در مطالعه خود، با استفاده از ارزش­گذاری مشروط ارزش تفریحی پارک جتگلی سی سنگان را ۲۴۷۷ ریال برای هر بازدید برآورد و ارزش تفریحی سالانه هر هکتار از این پارک را بیش از ۵/۲ میلیون ریال برآورد نمودند.

  زو (۲۰۰۵) پزارش نمد که کشور لهستان دارای ۲۳ پارک ملی بوده و تعداد ۱۰ میلیون نفر از ۳۶ میلیون توریستی که در سال به این کشور ­مسافرت می­کنند از پارک­ها بازدید می­نمایند. ضمن اینکه ۴ میلیون کاربر اینترنتی نیز هر ساله از سایت­های اختصاصی این پارک­ها بهره­برداری می­کنند. بیشتر توریست­های پارک­ها را جوانان و دوستداران طبیعت تشکیل می­دهند.

  نخعی و همکاران در (۱۳۸۹)، در مطالعه خود ، ارزش تفریحی سالانه­ی پارک جنگلی نور را برای هر هکتار  با استفاده از ارزش­گذاری مشروط ۲۲۹۷۰۷۳۱۴ ریال برآورد کردند.

  هدف از این مطالعه بررسی پارک­های موجود در شهر باقرشهر است و تأثیری که این پارک­ها در جذب توریسم می­تواند داشته باشد.

   

  مواد و روش­ها

  این پژوهش در پارک­های جنوب شهرری در منطقۀ باقرشهر صورت گرفت که یکی از کلان شهرهای تهران بوده و دارای جمعیتی بیش از ۸۰ هزار نفر شهروند بومی و مهاجر اتباع خارجی می­باشد. این شهر با مساحت ۳/۴۴ کیلومترمربع، از شمال با مناطق ۱۹ و ۲۰ شهرداری تهران، از جنوب به شهر کهریزک، از جنوب­شرقی با جلگه ورامین، از جنوب­غربی با بهشت­زهرا (س) و بارگاه مطهر حضرت امام­خمینی (ره) هم­جوار است. طول جغرافیایی این شهر ۵۱ درجه و ۲۴ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۳۲ دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰۲۰ متر می­باشد.

  جهت انجام پروژه از منابع کتابخانه­ای، اینترنتی، بازدید های میدانی و گزارشات تهیه شده از فضای سبز باقرشهر استفاده شد.

  روش کاشت درختان، گونه­های غالب پارک، بررسی چمن، سازه ها، زمین بازی، وسایل ورزشی، تعیین سرانه فضای سبز در سطح شهر مورد بررسی قرار گرفت . در ادامه دربارۀ سازه، وسایل ورزشی و روش کاشت درختان توضیحی داده می­شود.

  سازه­های پارک

  پارک سازه­های مختلفی از جمله درب ورود و خروج، پارکینگ، دست شویی، تابلو، نرده، دیواره، سنگ فرش، پله، چراغ، داربست، آلاچیق، نیمکت، سطل زباله، آب نما و… دارد. ارجمندی و همکاران (۱۳۸۵) روی مدیریت، بهداشت و ایمنی پارک­ها کار کردند و دریافتند که  به تعمیر، تعویض و رنگ­آمیزی تجهیزات عمومی پارک­ها بیش از دیگر شاخص­های محیط زیستی توجه می­شود. برای کاشت درختان روش­های مختلفی وجود دارد که به آن ها اشاره می­شود. ارجمندی و همکاران (۱۳۸۷) فاصله استاندارد کاشت گیاهان از کنار بناها و معابر پارک را حداقل ۵/۲ متر در نظر گرفتند.

  انواع کاشت درختان (www.ir-agri.com)

  ۱-کاشت منفرد یا تاکیدی برای تاکید و نمایش یک درختچه با ویژگی­های رشدی خاص است. اگر به تعداد مناسب از این کاشت استفاده شود باعث تنوع و مانع از تکرار خسته کننده در طرح می­شود و دید بیننده به نقاط مورد نظر طراح معطوف می­شود. این روش کاشت برای ورودی پارک توصیه می­شود. گیاهانی مثل ارغوان، ابریشم، باران طلایی، سه رنگ، کاج، نوئل، ماگنولیای تابستانه به این روش کاشته می­شود.

  ۲-برای کاشت ردیفی یا خطی گیاهان مقاوم وسازگار با محیط استفاده ­شود. اگر یک یا چند گیاه دچار مشکل شود تاثیر بصری نا­مطلوبی در همه گیاهان آن ردیف ایجاد می­کند. برگ نو، زرشک، شمشاد، سرخدار، نارون، نخل به این روش کاشته می­شود.

  ۳-کاشت گروهی که روشی به نسبت طبیعی­تر در استفاده از گیاهان است. یاس زرد، زرشک سرخ، گل توری به این روش کاشته می­شود.

  ۴-کاشت توده­ای نوع گسترش یافته کاشت گروهی است. بداغ، به­ژاپنی، اسپیره، طاووسی به این روش کاشته می­شود .

  درختان ، درختچه ها ، پیچ های زینتی ،گیاهان پوششی وگل های یکساله وچند ساله غالباَ مهمترین عناصر در محوطه سازی و طراحی فضای سبز به شمار می روند. انتخاب، بکار گیری و نگهداریاز این گیاهان سه عامل اساسی در کارایی فضای سبز هستند که باید همواره توسط طراح مورد توجه قرار گیرند . بنابراین نکته بسیار مهم در طراحی فضای سبز انتخاب گیاهی است که بتواند بیشترین کارایی ممکن را با حداقل نیازبه نگهداری فراهم آورد .نکته دیگر استفاده از گیاهان مناسب با توجه به نیاز های مختلفی است که طراح با آن روبرواست در فرایند طراحی کاشت ،توجه به نوع گیاهان و نحوه قرار گرفتن گیاهان نسبت به یکدیگر در جهت رسیدن به یک طرح زیبا وکارا ضرئری به نظر می رسد .

  فاکتورها مورد نیاز برای یک طراحی مناسب

  گیاهان بومی

  عوامل اکولوژیکی (دما ،پستی وبلندی ،بافت وساختمان خاک ،میزان بارش……

  کناره هم قرار گرفتن گیاهان

  زمین بازی

  در طراحی زمین بازی باید به عوامل محیطی مثل آفتاب، سایه و باد توجه شود. چون آفتاب بیش از حد سبب سوختگی در کودکان می­گردد. در کنار زمن بازی باید دست شویی، آب خوری، فروشگاه مواد غذایی باشد. از کاشت گیاهان آلرژی­زا، سمی و خاردار در کنار مسیر­ها یا زمین بازی پرهیز شود. Tan در سال ۲۰۰۷ بیان نمود که زمین بازی که بر اساس معیار­های ایمنی طراحی شده باشد می­تواند در رشد هر چه بیش­تر و بهتر اجتماعی و فیزیکی کودکان نقش داشته باشد.Mackay (2003) در بررسی خود گزارش کرده که یکی از عوامل موثر در بروز حوادث برای کودکان زمین بازی بوده و بازی با وسایلی که حرکت دارند مثل سرسره در بروز خطر نقش بیشتری دارد. loder (2008) مطرح می­کند سرسره در مقایسه با دیگر وسایل بازی باعث صدمات ناشی از جمجمه می­شود. Fiissel در سال ۲۰۰۵ به این نتیجه رسید که شکستگی اندام حادثه­ای شایع در زمین بازی است و در هر هزار کودک ۱۲ تا ۴۲ مورد برای شکستگی به بیمارستان مراجعه می­کنند. از این رو طراحی صحیح زمین بازی حایز اهمیت است. کف زمین بازی می­تواند از خرده چوب، ماسه درشت و شسته، شن و سنگریزه، کف پوش مقاوم استفاده شود(مجموعه مقالات علمی و تخصصی فضای سبز، ۱۳۷۶).

  وسایل ورزشی

  وسایل ورزشی مناسب قلب و عروق، انعطاف پذیری، قدرت، تعادل و هماهنگی در پارک­ها وجود دارد (www.sgnco.ir)

  شکل­های که در فضای سبز بیشتر کاربرد دارد

  oالاچیق سازی

  oحاشیه سازی

  oشکل سازی

  oشکل هرمی

  مبلمان پارک

  با توجه به گوناگونی که در فضای سبز مشاهده می­شود ما می­توانی بطور کلی فهرست نیاز های یک پارک شهری بزرگ را بیان کنیم که بر حسب موقعیت فضای سبز استفاده می شود.

  مبلمان پارک

  نیمکت، زباله­دان، تابلوهای راهنمایی، پایه­های مخصوص روشنایی، سایبان، مکان پیک­نیک، ورودی وخروجی

  ابنیه پارک

  کتابخانه، نمایشگاه، گالری، آمفی­تئاتر، آبنما، کیوسک­های فروش مجلات، تأسیسات رفاهی، دستشویی، کافه­تریا ورستوران، خدمات درمانی وکمک های اولیه

  تجهیزات خدماتی

  موتور­خانه، گلخانه، انبار نگهداری وسایل، نهالستان، محل تهیه کود وکمپوست، مکان استراحت مستخدمین پارک

  زمین بازی

  زمین بازی والیبال، بسکتبال، تنیس، بدمینتون، تنیس رومیزی

  نشانه های تجسمی

  مجسمه­های اساطیر، مشاهیر، بزرگان وشخصیت­های مورد علاقه جوامع، کتیبه­ها، یاد بود احداث پارک، سردر های ویژه

  وسایل بازی

  این نوع وسایل تنوع زیاد داشته و متناسب با طبقات سنی تغییر می کند وبا توجه به فرهنگ وسنن هر جامعه این نوع وسایل متفاوت است.

   

  نتایج

  محدودۀ موردمطالعه در حدود ۳/۴۴ کیلومترمربع (۴۴۳۰ هکتار) است که از این وسعت حدود ۷۱ هکتار (حدود ۲ درصد) آن متعلق به پارک­های منطقه است. بررسی پارک­های منطقه نشان می­دهد که تعداد کل درختان پارک­ها حدود ۱۰۰۰۰ اصله است که عمدتاً گونه­های بومی، گونه­های که نیاز به آب کمتر دارند و مقاوم به شرایط نامساعد اقلیمی از جمله تنش­های خشکی و خشکسالی است در محدودۀ پارک­ها و میادین شهر دیده می­شود. گونه­های درختی و درختچه­ای غالب در پارک­ها چنار، کاج تهران، زبان گنجشک، بیدمجنون، نارون، ارغوان، اوکالیپتوس، سرونقره­ای، توت، توت مجنون، سروشیرازی (سروناز)، انار، انجیر، سنجد، سدروس، صنوبر، خرزهره، اقاقیا، پیرکانتا، طاووسی، زرشک­سرخ، یاس زرد و پیچ امین­الدوله است. در حدود ۱۷۰۰۰ مترمربع از سطح پارک­ها گلکاری و چمن دارد.  از جملۀ گل­های موجود در سطح پارک­ها گل رز، گل­همیشه­بهار، شمعدانی، کوکب، داوودی، ترون، جعفری، بنفشه، رعنای زیبا، میمون و رزماری در پارک وجود دارد. چون چمن مقاومت پایینی دارد و آب زیادی می­خواهد علاوه بر چمن از گیاهان پوششی مثل پاپیتال و فرانکنیا استفاده شده است. این گیاهان پوششی به کم آبی، سرما، آفات و بیماری ها مقاوم هستند.  کاشت درختان به صورت­های منفرد، گروهی، توده­ای و ردیفی صورت گرفته است که اصول طراحی کاشت درختان رعایت شده است.

  ۳۰۰۰۰ متر مربع پارک­ها را سازه­ها تشکیل می­دهد. سازه­های پارک به صورت چشمی بررسی شد. ورودی پارک آب نما و تزیینات گلکاری دارد. در این پارک­ها تابلوهای هشداردهنده، هدایت کننده، شعارهای فرهنگی وجود دارد. پارکینگ پارک از نوع محوطه­ای است و از حداقل زمین بیش­ترین استفاده شده است. افراد بیش­تری در اطراف پارک حضور دارند. بنابراین امنیت خودروها بیش­تر است. در کنار زمین بازی و انتهای پارک دست شویی وجود دارد. پله­های پارک منظم و راست است. پله­های شیب­دار برای افراد معلول یا کالسکه بچه­ها استفاده می­شود(پیش­بین، ۱۳۸۴). چراغ­های پارک رو به پایین است و در بعضی از قسمت­های پارک از نور افکن استفاده شده است. چراغ­ها در فاصله ۱۴ متری ۱۰۰ وات روشنایی دارد. پارک چندین داربست دارد که با زرشک قرمز، شمشاد پوشیده شده است. نرده های پارک آهنی است و برای تزیین از گیاهان رونده استفاده شده است. کف آلاچیق­های پارک­ها سیمانی است. در پارک­های عطرسیب و ارغوان آب­نما در مرکز پارک­ها قرار گرفته است. فواره­های آن پرتابی و ریزشی است. برای نمایش فواره در شب از چراغ زیر محل ریزش آب استفاده شده است. نیمکت­های پارک سیمانی و چوبی است. سطل زباله پارک کم وزن و پاندولی است. داخل آن پلاستیک است تا مایعات درون سطل به بیرون وارد نشود. یک ویژگی خوب جدا کردن زباله­های تر و خشک است و کار بازیافت راحت­تر می­شود.

  زمین بازی پارک­ها به صورت چشمی بررسی شد. در زمین بازی تاب، بالارونده، سرسره نواری، سرسره مارپیچ، الاکلنگ، چرخ و فلک و وسایل بازی برقی وجود دارد. کف زمین بازی از فیبر است و در صورت زمین خوردن بچه­ها آسیب کمتری می­بینند. اطراف زمین بازی از درختان شمشاد و طاووسی استفاده شده تا سایه مناسب ایجاد شود. تاب برای بچه­های کوچکتر حفاظ دارد تا از افتادن آن­ها جلوگیری شود.

  وسایل ورزشی مثل صفحه گردان دست، پارالل برای قلب و عروق و صفحه گردان پا، صفحه پاندولی، چرخ گردان، صفحه رکابی برای انعطاف پذیری و صفحه پدالی، بارفیکس کششی برای تعادل و هماهنگی و خرک، دراز و نشست، صندلی قدرت، بارفیکس مرکب برای قدرت مناسب است. وسایل انعطاف پذیری بیش­ترین تعداد ولی وسایل قلب و عروق کمترین میزان را دارد.

  در پارک عطر سیب مکانی نیز برای نگهداری انواع پرندگان از جمله شترمرغ استرالیایی، عقاب طلایی و طوطی، حیوانات از جمله قوچ البرزی، خرگوش و آهو و استخری نیز برای پرورش انواع آبزیان اختصاص داده شده است.

  طی پانزده سال گذشته وضعیت پارک­های این منطقه بهتر شده و میزان سرانۀ آن افزایش یافته است. در جداول زیر خلاصه­ای از مساحت پارک­های منطقه با امکانات موجود در داخل پارک­ها،  وضعیت فضای سبز منطقه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۱ برحسب مترمربع و وضعیت سرانه فضای سبز آورده شده است. طبق جدول(۱) مساحت بوستان­های منطقه در حدود ۵/۵۴ هکتار، مساحت میادین و لچکی­های سطح شهر ۵/۲ هکتار، مساحت بلوارها و معابر سطح شهر ۸ هکتار و فضاهای سبز محصور مشمول خدمات شهرداری ۶ هکتار است که در کل مساحت فضای سبز منطقه ۷۲ هکتار است.

  نمودار(۱) سرانه فضای سبز باقرشهر را از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۱ را نشان می­دهد که یک روند صعودی دارد.

  تصاویر پیوست نمایی از پارک­های موجود در شهر باقرشهر را نشان می­دهد.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  جدول ۱٫ اطلاعات بوستان­های سطح شهر

  ردیف نام بوستان مساحت                                                        امکانات موجود
  ۱ عطرسیب ۱۴۰۰۰۰* فضای سبز- شهربازی- استادیوم ورزشی- وسایل بدنسازی- زمین­های ورزشی روباز- تلویزیون شهری- باغ­پرندگان- سرویس بهداشتی- آبنما- سیستم روشنایی- پیست اسکیت- پیست دوچرخه­سواری- آلاچیق- نمازخانه- آبخوری- وسایل بازی کودکان
  ۲ فدک ۴۵۰۰۰ فضای سبز- سوله ورزشی- آبخوری- وسایل بازی کودکان- شهربازی- وسایل بدنسازی- سرویس بهداشتی- سیستم روشنایی- پیست دوچرخه­سواری- آلاچیق- نمازخانه-
  ۳ ارغوان ۲۰۰۰۰ فضای سبز- سرویس بهداشتی- آبنما- سیستم روشنایی- پیست دوچرخه­سواری- آلاچیق- نمازخانه- آبخوری- وسایل بازی کودکان
  ۴ شهیدنوروزی ۵۵۰ فضای سبز- سیستم روشنایی
  ۵ انار ۳۵۰۰ فضای سبز- سیستم روشنایی- آلاچیق- وسایل بازی کودکان
  ۶ فلسطین ۵۰۰۰ فضای سبز- سیستم روشنایی- وسایل بازی کودکان- وسایل بدنسازی-
  ۷ بهشت ۳۳۰۰۰۰ کلیه امکانات موجود در پارک عطر سیب
  ۸ عظیم­آباد ۱۰۰۰ فضای سبز- سیستم روشنایی- آلاچیق- وسایل بازی کودکان
  ۹ مطالعه ۱۰۰۰ کلیه امکانات پارک محلی

  *مساحت برحسب مترمربع

  در جدول فوق مساحت هر یک از میادین، لچکی­های، مساحت بلوارها و معابر سطح شهر آورده نشده است.

   

  جدول ۲٫ مساحت  و سرانه فضای سبز باقرشهر از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۱

  ردیف سال مساحت فضای سبز (مترمربع) سرانه فضای سبز(مترمربع)
  ۱ ۱۳۷۶ ۲۵۰۰۰ ۵/۰
  ۲ ۱۳۷۷ ۱۲۵۰۰۰ ۵/۲
  ۳ ۱۳۷۸ ۱۸۰۰۰۰ ۶/۳
  ۴ ۱۳۷۹ ۲۱۰۰۰۰ ۲/۴
  ۵ ۱۳۸۰ ۲۳۰۰۰۰ ۶/۴
  ۶ ۱۳۸۱ ۲۷۰۰۰۰ ۴/۵
  ۷ ۱۳۸۲ ۳۴۴۵۰۰ ۵/۶
  ۸ ۱۳۸۳ ۳۸۱۶۰۰ ۲/۷
  ۹ ۱۳۸۴ ۴۵۵۸۰۰ ۶/۸
  ۱۰ ۱۳۸۵ ۵۰۸۸۰۰ ۶/۹
  ۱۱ ۱۳۸۶ ۵۹۳۶۰۰ ۲/۱۱
  ۱۲ ۱۳۸۷ ۶۰۹۵۰۰ ۵/۱۱
  ۱۳ ۱۳۸۸ ۶۱۴۸۰۰ ۶/۱۱
  ۱۴ ۱۳۸۹ ۶۷۳۱۰۰ ۷/۱۲
  ۱۵ ۱۳۹۰ ۶۸۶۷۰۰ ۹/۱۲
  ۱۶ ۱۳۹۱ ۷۱۱۵۰۰ ۳/۱۳

   

  شکل ۱٫ روند سرانه فضای سبز باقرشهر از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۱

  بحث و نتیجه­گیری

  گردشگری مبتنی بر طبیعت، بخش به سرعت رشد یابنده­ای در نظام بازار جهانی گردشگری می­باشد. مکان­های هدف این نوع از گردشگری، عمدتاً پارک­های ملی، ذخیره­گاههای حیات­وحش، سیماهای طبیعی جذاب و تماشایی و مناطق بکر و دست نخورده می­باشد. نتایج بدست آمده از پارک­های موجود در جنوب شهر تهران (باقرشهر) نشان می­دهد که این پارک­ها با توجه به طراحی و امکانات بکار برده در داخل آنها قابلیت جذب بیشتر اکوتوریسم دارد  از جمله امکانات و طراحی­ها: در این پارک­ها بیش­تر از گونه­های بومی استفاده شده و تعدادی نیز در تجارب چندساله اخیر به محیط شهری اضافه شده است، آبنمای­های موجود،فضای سبز بکار برده شده با رعایت اصول و مقررات، شهربازی، استادیوم ورزشی، وسایل بدنسازی، زمین­های ورزشی روباز، تلویزیون شهری، باغ­پرندگان، سرویس بهداشتی، سیستم روشنایی، پیست اسکیت، پیست دوچرخه­سواری، آلاچیق، نمازخانه، آبخوری، وسایل بازی کودکان، درب ورود و خروج متعدد، انواع تابلوهای اطلاعاتی، دفتر فضای سبز پارک، پارکینگ، تعدادکافی نیمکت چوبی و سیمانی، وجود سطل زباله خشک و تر در جاهای مختلف، کم آب بودن چمن  پارک وگیاهان پوششی جایگزین چمن است. استفاده از کف پوش نرم مثل فیبر در قسمت وسایل بازی کودکان، افزایش سرانه فضای شهر از ۵/۰ مترمربع در سال ۱۳۷۶ به ۳/۱۳ مترمربع در سال ۱۳۹۱ که میزان سرانه مورد استفاده برای هر نفر حدود ۲۷ برابر طی این ۱۶ سال افزایش یافته است. کارشناسان، اکوتوریسم را بهترین گزینه و راه­حل برای حفظ طبیعت می­دانند، چرا که اکوتوریسم با رعایت ضوابط و استانداردهای بین­الوللی از یک سو بستر بهره­برداری مناسب از طبیعت را برای نسل حاضر فراهم می­سازد و از سوی دیگر باعث افزایش آگاهی عمومی می­گردد که نتیجه آن حفظ و نگهداری مناطق حفاظت شده برای نسل آتی است.

  پیشنهادات

  برای پله­ها، آب­نما و تابلو­ها نورپردازی ویژه­ای در نظر گرفته شود. از طرفی نبود نور کافی در شب سبب تجمع معتادان در پارک می­گردد و مردم احساس عدم امنیت می­کنند و این سبب می­شود بازدید کنندگان پارک کاهش یابد.

  استفاده از تابلوهای چوبی با چوب های مقاوم به جای تابلوهای فلزی که جذابیت چندانی ندارد ولی در برابر عوامل جوی مقاوم است، بهتر است از تابلو های چوبی را با رنگ زدن در مقابل باران محافظت شود.

  برای نرده­های پارک از گیاهان رونده می­توان استفاده کرد تا زیبایی آن­ها دوچندان شود.

  تعداد آلاچیق در این پارک­ها کم است در صورتی که مطالعه لاهیجانیان و شیعه بیگی (۱۳۸۹) نشان میدهد مردم وجود آلاچیق را در پارک ضروری می­دانند.

  کف آلاچیق­های پارک­ها بهتر است از ماده­ای غیر از سنگ فرش پارک مثل شن رنگی باشد.

  افزایش متراژ آب­نماها در پارک­ها به طور استاندارد باید ۲۵ درصد پارک آب­نما باشد.

  استفاده از سنگ برای سنگ­فرش به جای سنگ­فرش سیمانیwww.Bushercivil.blogfa.com))

  افزایش وسعت باغ وحش و تعداد پرندگان و حیوانات موجود در این قسمت.

  طراحان پارک توجه بیش­تری به اصول صحیح پارک­سازی داشته باشند زیرا یک طراح نباید هدفش فقط ایجاد پارک باشد چون پارک باید محیطی باشد که مردم از حالت شهر و شلوغی به جای آرامی بروند و اگر پارک مثل شهر شود و وسایل ناهمگون با طبیعت داشته باشد دیگر جنبه تفریحی پارک از دست می­رود. برای طراحی پارک پیشنهاد می­شود که محل پیک نیک، سرویس بهداشتی، زباله­دان و دیگر تسهیلاتی که برای آسایش مردم است باید طوری طراحی و تعبیه گردد که از نظر طراحی خوب و جالب باشد و با سایر پدیده­های پارک هماهنگی داشته باشد.

   

  منابع

  • ارجمندی، رضا و همکاران، ۱۳۸۷، « مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست در پارک­های شهری»، مجله علوم و تکنولوژی محیط زیست، شماره ۱
  • پیش­بین، اسماعیل، ۱۳۸۴، «بایدها و نبایدها در ۱۰۰ طرح منظرباغ، پارک، ویلا»، انتشارات آییژ.
  • جعفری، حمید رضا و همکاران، ۱۳۸۹، « بررسی ایمنی زمین­های بازی کودکان در پارک­ها با رهیافت برنامه­ریزی محیطی»، مجله محیط شناسی، شماره ۵۶، صفحات ۱۳-۲۴
  • سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران ، حوزه معاونت خدمات شهری ، ۱۳۷۶، «مجموعه مقالات علمی و تخصصی فضای سبز (جلد دوم )»، انتشارات سوره
  • لاهیجانیان، اکرم الملوک و شیعه بیگی، شادی، ۱۳۸۹، «رویکردی تحلیلی به طراحی و مدیریت پارک­های شهری و رابطه آن با سلامت شهروندان»، نشریه هویت شهر ، شماره ۷، صفحات۹۵-۱۰۴٫
  • متین خواه، حمید، ۱۳۸۹، «طراحی برای تفرج در عرصه های طبیعی»، انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان.
  • محمدی، جمال و رخشانی نسب، حمیدرضا، ۱۳۹۰، «تحلیل رفتاری عوامل کمی و کیفی موثر بر جذب شهروندان به پارک­های شهری در اصفهان»، فصلنامه علمی-پژوهشی فضای جغرافیایی، شماره ۳۴، صفحات ۲۸-۴۸٫
  • نخعی، ناصر و همکاران، ۱۳۸۸، «برآورد ارزش حفاظتی پارک جنگلی نور با استفاده از روش ارزش­گذاری مشروط»، مجلة اقتصاد کشاورزی، جلد ۴، شمارة۱، ص۱۸۹-۱۷۱٫
  • Amirnejad, H., and S. Khalilian (2005). Estimating the tourist value of national park, Golestan and determination effective variables on willingness to pay of individuals. The 5th Iranian Conference on Agricultural Economics. Sistan and Baluchestan University, Zahedan.7-9 September.
  • Loder, R., 2008 . The demographics of playground equipment injuries in children. Journal of Pediatric Surgery , Vol.43, No.4, Pp.691-699  
  • MacKay, M., 2003. Playground injuries. Injury Prevention , Vol. 9, Pp.194-196.
  • Winawer, B. P., and Aran D., (1965).childs play: A creative approach to play scape for todays children. harper and row publication, inc.newyork.
  • Tan, N., et.al., 2007. Evaluation of Playground Injuries based on ICD, E codes, International Classification of External cause of Injury codes (ICECI), and Abbreviated Injury Scale coding systems. Journal of Public Health, Vol.19, No.1.
  • Fiissel,D.G., et. 2005. “Severity of playground fractures: play equipment versus standing height falls.” Injury Prevention, Vol.11, Pp.337-339.
  • Al- Kodmany, K., 2000. Gis in urban land scape. reconfiguring neiboorhood planning and design processes. Lanssc Res25: 5-28
  • Glocnic, Barbara & Ward Thamson, Catharine, 2010. Emaerging relationship between design and use of urban park spaces. Landscape and urban planning 94 : 38-53      
  • Lee, C., and S. Han (2002). Estimating the use and preservation values of national parks tourism resources using a contingent valuation method. Tourism Management, 23: 531-540.
  • Xxxvi Zoe Chafe, “Interest in Responsible Travel Grows, Vital Signs 2005 (The Worldwatch Institute,) p 101.
  • Bushercivil.blogfa.com
  • sgnco.ir
  • ir-agri.com

  تصاویر پیوست

  کلید واژه ها:

  agahi

  مطالب مرتبط با موضوع :
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط این پایگاه خبری در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  زندگینامه شهید والا مقام سید محسن ادراکی

  شهید : سید محسن ادراکی

  محل ولادت : باقرشهر

  تاریخ ولادت : 1346/06/03

  محل شهادت : پنجوین

  تاریخ شهادت : 1362/08/18

  آرشیو روزانه